Via New York naar Bergen op Zoom
Parijs
Na negen maanden frisse lucht, weidse uitzichten en de stilte van het platteland van Zuid-Frankrijk hunkerde ik eind november weer naar de drukte en de stank van de grote stad. Eerst een week Parijs, waar we niet in een hotel verblijven maar een appartement huren, dan voel je je pas echt een Parijzenaar tussen de Parijzenaars. Lekker slenteren door de stad en elke avond eten in een van de honderden bistro's. Vooraf uiensoep en als hoofdgerecht een pepersteak weggespoeld met een fles rode wijn. De wijn viel behoorlijk tegen in Parijs, voor rond de dertig euro krijg je een dunne waterige Côtes du Rhône, een harde tanninerijke Bordeaux of een bittere Pinot Noir uit de Bourgogne. Je zou toch beter verwachten in de hoofdstad van wijnland nummer één in de wereld. Natuurlijk kan het beter in Parijs, bijvoorbeeld bij La Tour d'Argent. Daar kun je bij je steak een Lafite uit 1986 laten opentrekken. Voor de steak moet je dan wel € 75,- afrekenen en voor de Lafite een modaal maandsalaris, maar eerlijk is eerlijk: het bijbehorende uitzicht over de Seine is spectaculair. Voor alle duidelijkheid, dit laatste is geen persoonlijke ervaring, maar heb ik slechts van horen zeggen.
New York
Vanaf Parijs meteen door naar New York, onze honger naar de levendigheid van een stad was nog niet gestild. We huurden een appartement met uitzicht op de schaatsbaan van Rockefeller Center. 's Morgens ontbijten in een typisch Amerikaans ontbijtrestaurant, waar je de keuze hebt uit bijzonder ongezond of belachelijk gezond, of zoals de Amerikanen dit plachten te zeggen 'Don't panic, it's organic'. De wijnkeuze bij de simpelste restaurants is erg makkelijk, Chardonnay of Zinfandel, zegt u het maar . In de betere restaurants hebben ze een wijnkaart met een uitgebreide keuze van wijn uit de hele wereld. Wat vooral opvalt is dat Amerikanen voor een bepaalde druif kiezen en niet voor een bepaalde wijn of land van herkomst.
Antwerpen
Net buiten Antwerpen huurden we twee weken een appartement in het centrum van Brasschaat. Antwerpen is voor ons 'Franse boeren', een regelrechte verademing op culinair gebied. Mijn vriend Nicko Loos, importeur van Zuid-Afrikaanse wijnen, nodigde mij uit in het sublieme restaurant Klein Constantia en liet mij de mooiste wijnervaring van deze reis beleven. Een fles Saronsberg Full Circle 2004, dit is werkelijk grote klasse. Zuid-Afrika op zijn best! Te koop bij de Wijnschuur in Brasschaat voor € 27,50 en dat is geen euro te veel!
Bergen op Zoom
Een keer per jaar ga ik lunchen met mijn bankmanager. Ik zie die goede man het hele jaar niet, terwijl hij mijn zaken altijd zo netjes regelt en persoonlijk contact is belangrijk. Al is het maar om zeker te weten dat de bank er nog staat, je weet maar nooit in deze barre tijden. Hij is ook wijnliefhebber en hij raadde mij aan om na de lunch bij wijnwinkel Het Pansier binnen te lopen. Niels en Femke van Raam openden eind 2007 hun wijnwinkel in de Lievevrouwestraat 34 in Bergen op Zoom. De winkel heeft een knusse, warme uitstraling en Niels vertelt bij elke wijn een verhaal. Het zeer ruime assortiment van 275 verschillende wijnen is verspreid over de oude en nieuwe wereld, met veel bekende wijnlanden, maar ook minder bekende zoals Marokko, Uruguay en Canada. Ik vond in de rekken een Viognier van Domaine Peyre Brune, een champagne van Ruinart, De Toren Fusion V (een topwijn uit Zuid-Afrika), Finca Villacreces (de buurman van Vega Sicilia) en als klap op de vuurpijl Jean François Coche-Dury uit de Bourgogne. Spontaan liet Niels mij de wijnen van Ca' del Baio uit Noord-Italië proeven, een reeks van maar liefst tien verschillende wijnen waarvan de witte Luna d'Agosto (€ 9,95) en de rode Paolina (€ 9,95) en Asili (€ 29,95) mij bijzonder goed bevielen. Het Pantsier is een must voor elke wijnliefhebber in Bergen op Zoom en omstreken.
Le Temple sur Lot
Net voor oud en nieuw waren we weer thuis. De drie wintermaanden zijn in Zuid-Frankrijk nat, koud en grijs. Een goed moment om de mooiste wijnen en wijnmomenten van het voorbije jaar op een rijtje te zetten.
- Château L'Evangile 2008, gewoonweg subliem. Het mooiste wat ik ooit in Bordeaux heb geproefd uit het vat.
- Merlot van Veenwouden. Een klasse apart. Leon Colaris, de importeur in Nederland, durft deze wijn zelfs Pétrus van de Kaap te noemen. De Shiraz van dit zelfde wijnhuis is ook subliem.
- De Shiraz van Eagles Nest. Ik ontdekte deze wijn vorig jaar op mijn reis door Zuid-Afrika en sindsdien ben ik verslaafd aan deze super-Shiraz. Deze wijn is in Nederland te koop bij The Wine Alliance.
- Torre Muga 1994, een topwijn uit de Rioja. Gelukkig heb ik nog tien flessen in mijn kelder.
- De rode wijnen van Egon Schmitt, betaalbare klasse uit de Pfalz.
Op Oudejaarsavond kwam er bij ons lekker ordinair een bakplaat op tafel. Ik had mijn vrouw voor deze bijzondere avond het beste van het beste beloofd op het gebied van wijn. Midden jaren negentig kocht ik ooit drie flessen Lafite 1986 bij Hans Moolenaar in Bloemendaal. Dit moest het hoogtepunt van het jaar worden. Niet dus! Niets meer of minder dan een middelmatige Bordeaux met schraal fruit en ruwe tannines. Misschien te vroeg opengetrokken? Ik denk het niet, ik kan me niet voorstellen dat deze wijn nog beter wordt.Kortom, de teleurstelling van het jaar was Lafite 1986. Gelukkig dronk ik hem thuis en niet in La Tour d'Argent in Parijs.
Wijnschuur Oud Antwerpen
http://www.wijnschuur.org/
Wijnkoperij Het Pansier
http://www.hetpansier.nl
Eddy Gravemaker
eddy@wijnpers.nl






